KARS 19 °C
En Düşük 7 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
'Ucube' çalışmaları sürüyor

'Ucube' çalışmaları sürüyor

27 Nisan 2011 10:41 ÇarşambaKars'ta 2006 yılında heykeltıraş Mehmet Aksoy'a tarafından yapılan "İnsanlık Anıtı"nın iki figürünün de kafası kesildi.

Kars'ta 2006 yılında eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy'a yaptırılan 24,5 metrelik "İnsanlık Anıtı"nın iki figürünün de kafası kesilerek aşağıya indirildi.

Uzun zamandan beri gündemdeki yerini koruyan ve sit alanında yapıldığı için Erzurum Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından yapımının durdurulmasına ve bulunduğu yerden kaldırılmasına karar verilen İnsanlık Anıtı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kars ziyaretinde tepki göstermiş ve "Bir ucube oraya koymuşlar, bir garip bir şey dikmişler" diyerek kaldırılmasını istediği, İnsanlık Anıtı figürlerinin her iki kafası da kesilerek aşağı indirildi.

İnsanlık Anıtı'nın kaldırılması çalışmaları havanın yağmurlu ve soğuk olmasına rağmen ilgili firma elamanları tarafından ara verilmeden yapıldı. Havanın kararması ile birlikte çalışmaları hızlandıran firma çalışanları yağmur, soğuk ve rüzgara rağmen anıtının ikincisinin de kafasını akşam saat 21.00 sıralarında keserek aşağı indirdi.

Vince çelik halatlar ile bağlanarak aşağıya indirilen anıtın kafası ise diğeri, gibi 19 ton olduğu kaydedildi.

İnsanlık Anıtı'nın kaldırılması çalışmalarına bugün devam edilecek. Bugün yapılacak çalışmalarda anıtın omuz ve kolunun kesilerek aşağı indirilmesi bekleniyor.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (659) defa okunmuştur.

KARS - HABERLERİ